Ако ускоро треба да вас оперишу, можда би било добро да промените термин ако је операција заказана за петак. Завршавање недеље на операционом столу повезано је са знатно већим ризиком од компликација и смрти.
„Међу одраслима који су подвргнути хируршким процедурама, могућност неповољних постоперативних исхода, укључујући смрт, поновни одлазак у здравствену установу и компликације у кратком и дугом року, повећане су 5% код пацијената оперисаних непосредно пре викенда“, каже нова студија. Овај ефекат је виђен у бројним областима, нарочито међу пацијентима подвргнутим операцијама које нису хитне, такозваним елективним операцијама.
То је закључак изведен из огромног скупа података. Студија је пратила скоро 430.000 пацијената у Онтарију, подвргнутих некој од 25 уобичајених хируршких процедура у понедељак или у петак између 2007. и 2019.
Међутим, није само величина узорка важна.
„Узели смо у обзир и елективне и ургентне процедуре, анализирали специфичне факторе у погледу лекара (попут старости, искуства итд.) и посматрали краткорочне (30 дана), средњорочне (90 дана) и дугорочне (годину дана) исходе“, кажу истраживачи из Методистичке болнице у Хјустону.
Резултат – да је операција петком, по свему судећи, ризичнија него неког другог дана – виђен је у многим ранијим студијама, са врло израженим разликама. У Холандији, на пример, студија из 2015. указује на 20% већи морталитет у року од 30 дана за пацијенте оперисане петком, а не понедељком. Метаанализа из 2018. која је обухватила више од осам милиона пацијената широм света утврдила је још већи ризик – да су операције петком 24% смртоносније него понедељком.
Те бројке можда изгледају драстичне у поређењу са повећањем од 5% из нове студије – наравно, утицај имају и разлике у методологији и избору узорка – али сама чињеница да је толико студија дошло до истог закључка потврђује постојање тог ефекта.
Све то доводи до значајног питања: зашто?
Одговор би могао бити изненађујуће једноставан. Квантификација радне снаге, број свих запослених (доктора, сестара и другог особља), показала је оштар пад током викенда. То би могло доприносити забележеном ефекту – мање особља током викенда можда има мање шансе да детектује и реагује на акутне компликације у раној фази, што доводи до веће стопе компликација код пацијената.
Међутим, проблем није само у томе колико запослених је присутно – важно је и који су то запослени. Петком је у поређењу са понедељком често присутно више младих хирурга, са мање искуства и са мањом доступношћу старијих колега или консултаната.
Чак и они најквалификованији од запослених који раде викендом вероватно су у неповољном положају пошто могу бити мање упознати са проблемима пацијената него они који су током недеље бринули о њима.
Додајте смањену расположивост извесних тестова, инструмената и интервенција које би нормално биле доступне током недеље, као и чињеницу да је мање вероватно да ће пацијенти бити отпуштени у суботу или недељу. Два дана преоптерећеног, мање поузданог особља, са смањеном способношћу за дијагнозу и третман пацијената, и мање упознатог са проблемима пацијената – скоро је невероватно да скок ризика није већи.
Ипак, истраживачи још не знају који тачно фактори су одговорни и шта се може урадити у циљу побољшања. Налази истичу потребу за озбиљним испитивањем постојеће организације рада и расподеле ресурса. Важно је да здравствени системи размотре како овај феномен утиче на њихов рад да би осигурали да пацијенти добијају најбољу негу без обзира на то који је дан.
Коментари (0)