Велика Британија је изгубила рат против дроге. Суморне бројке показују огроман пораст броја људи који су страдали од наркотика.
У периоду између 2022. и 2023. године смртни случајеви од кокаина у Енглеској и Велсу порасли су за 30 одсто. У поређењу са подацима из 2011. године ово је повећање за чак десет пута.
Међутим, аналитичари указују да је ситуација у стварности још гора. Наиме често постоји временски размак од две до три године између смрти од дроге и процене погребника на којој се заснивају ове статистике. Дакле, тренутне стопе су вероватно чак и веће јер нису обухваћене све смрти настале од кокаина.
Дугорочна штета која се на крају заврши можданим ударом или срчаним ударом неће се појавити у овим извештајима, објашњава Јан Хамилтон, ванредни професор на Универзитету у Јорку.
Један од криваца за нагли пораст смрти корисника је и раст чистоће кокаина што повећава број случајних предозирања.
Некада се кокаин продавао на тржишту са два нивоа: јефтине, измешани и скупи, чистији кокаин који су конзумирали виши слојеви, бизнисмени, славни и богати трговци.
Сада, према најновијем извештају Канцеларије Уједињених нација за дрогу и криминал, кокаин у Европи има у просеку чистоћу од преко 60 одсто док је 2009. године то износило 35 процената. Данас чак и улични кокаин парира врхунским производима из 1980-их.
Највећа стопа недавних смртних случајева у Енглеској и Велсу је међу мушкарцима старости од 40 до 49 година, пише Гардијан.
Други фактор је цена, која се, упркос инфлацији, годинама не помера. То је делом зато што је понуда повећана у земљама произвођачима, делом зато што кокаин има познату уличну цену. Ако је подигнете купци иду негде другде, и сумњају да нешто није у реду са производом. А ако је кокаин бољи и јефтинији, више људи га проба. Већи број корисника значи више са неоткривеним срчаним проблемима које би доза кокаина могла изненада погоршати.
То такође значи да се кокаин чешће меша са другим дрогама, уместо да се конзумира сам, што повећава опасност. Сада је толико јефтин и распрострањен да га људи који пију користе за ублажавање ефеката алкохола, како би попили више.
Да би се попунила празнина која је остала на вишем делу тржишта, постоје компликовани коктели. Лијам Пејн, који је умро овог месеца, имао је „ружичасти кокаин“ у свом организму. То је дрога која обично укључује метамфетамин, кетамин, МДМА и крек кокаин.
Према Харију Самналу, професору употребе супстанци на Универзитету Џон Мурс у Ливерпулу, петина недавно забележених смртних случајева од кокаина било је повезано са алкохолом, а трећина је укључивала друге дроге.
Један важан аспект стопе смртности се не своди на саму дрогу, већ на људску психологију. Кокаин се све више нормализује. Можда је опасније него икад, али што га више људи схвата, то се чини уобичајенијим и претпостављају да је сигурније. На овај начин се ствара зачарани круг: када дође до пораста употребе кокаина, он има тенденцију да се проширује.
Некада је била позната као јапи дрога, али је од тада прошла кроз радикално ребрендирање: сада се налази на свим нивоима друштва. То је толико уобичајено на фудбалским утакмицама да замењује алкохол као главни безбедносни проблем у данима утакмица. Истраживање Министарства унутрашњих послова из 2019. године показало је да су 35 одсто корисника били физички радници.
Такође је постало нормално да старији људи узимају кокаин. Традиционално, они који узимају дрогу имају тенденцију да одустану од те навике у касним двадесетим и раним тридесетим, али група у генерацији „Икс“ се бори против тог тренда. Разлози су нејасни, али може бити зато што је у овој генерацији било више корисника дрога у почетку.
Шта можемо учинити у вези са овом растућом стопом смртности? Британија може учинити врло мало по питању чистоће и цене кокаина, углавном због међународних фактора. И спровођење закона је ограничено јер људи конзумирају дрогу масовно и углавном приватно. Чак ни драматичне кампање попут оне „Само реци не“ нису помогле да се људи одврате од дроге.
Коментари (0)