Веш машина је један од најважнијих кућанских апарата. Убаците прљаву одећу у бубањ, додајте детерџент, сипајте омекшивач и поставите одговарајући програм и ваша одећа је чиста. Нажалост, многи од нас бирају програм који троши велику количину воде.
Стандардне веш машине нуде неколико различитих програма прилагођених другим врстама тканина. Сваку од њих карактеризују различите поставке температуре и циклуси центрифуге, који директно утичу на потрошњу енергије – што је већа центрифуга, то је већа потрошња електричне енергије, слично вишим температурама, пише ессанеwс.
Већина нас користи два или три програма. Један од најчешће бираних је онај за прање постељине и пешкира, јер их је због хигијене потребно прати на највишој температури. Још један популаран програм намењен је за тамне тканине, након чега следи осетљиво прање. Могло би се чинити да овај први користи највише воде. Испоставило се да је сасвим другачије.
Према писању на порталу научници са Универзитета Неwцастле доказали су да програм осетљивог прања троши највише воде и енергије. Студија је показала да се до 1,4 милиона микровлакана ослобађа из полиестерских тканина током осетљивог прања. За поређење, током коришћења стандардног програма прања памука ослобађа се око 800.000 микровлакана. Велика количина влакана повезана је са знатно већом потрошњом воде, а тиме и електричне енергије.
Тканине попут памука, полиестера, најлона и лана и муслина могу се прати на температурама од 40 степени, што смањује ризик од оштећења или скупљања материјала. Међутим, стручњаци упозоравају да се не пере на овој температури, јер веш машина намештена на 40 степени користи двоструко више енергије од оне намештене на 30. Перите одећу на 30, а пешкире и постељину на 60 степени како бисте уштедели струју и воду.
Коментари (0)