Према Балтику креће 20 ратних бродова: Расте напетост на северу Европе

Више поморских и ваздушних капацитета, како је речено, биће распоређено у срцу регије у сврху помоћи у "заштити кључне подводне инфраструктуре"

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију
Фото: Принтсцреен Yоутубе/Форцес Неwс

Десет северноевропских држава које чине Здружене експедицијске снаге (Јоинт Еxпедитионарy Форце – ЈЕФ) одлучиле су у уторак да активирају “одбрамбену клаузулу” која омогућује распоређивање додатних војних ресурса за заштиту инфраструктуре у Балтичком мору.

Овај потез повучен је после више инцидената у северним водама.

Више поморских и ваздушних капацитета, како је речено, биће распоређено у срцу регије у сврху помоћи у “заштити кључне подводне инфраструктуре”, рекли су министри одбране десет земаља у својој изјави.

– Ово је први пут да је ЈЕФ активирао одбрамбену клаузулу – истакли су, назначивши да ће њихове активности започети почетком децембра.

Усредсређен на оперативну одбрану у северној Европи, ЈЕФ је коалиција 10 земаља предвођених Великом Британијом, а укључује још Данску, Естонију, Финску, Исланд, Летонију, Литванију, Холандију, Норвешку и Шведску.

– Око 20 ратних бродова биће распоређено у Балтичком мору, али и у подручјима северног Атлантика, како би се узела у обзир безбедносна ситуација и боље заштитила кључна подводна инфраструктура – рекао је шведски министар одбране Пал Јонсон на јавном каналу СВТ.

Сигнал Русији

Он је рекао да је јачање војне силе потребно како би се суочили с “врло озбиљном безбедносном ситуацијом у свету, а посебно у нашем суседству”.

– Морамо бити способни да изведемо ову врсту операције како бисмо одбранили нашу виталну инфраструктуру, али и како бисмо послали сигнал Русији – додао је Јонсон.

Земље ЈЕФ-а сложиле су се у октобру да појачају безбедност у Балтичком мору, након што је подводни гасовод између Финске и Естоније затворен због цурења узрокованог, како је речено, спољним деловањем. Накнадно је откривено да је оштећен и подводни кабл између Естоније и Шведске.

Финска полиција на крају је закључила да је штету на гасоводу узроковало сидро кинеског трговачког брода који је напустио то подручје. Али, тај је инцидент покренуо нагађања и повећао нервозу.

У септембру 2022. уништен је гасовод Северни ток, којим се транспортовао руски гас у западну Европу преко Балтичког мора, усред сукоба с Москвом због њене инвазије на Украјину.

Извор: Јутарњи.хр

Коментари (0)

Оставите коментар

    Тренутно нема коментара. Будите први који ће коментарисати!

Издвојено за вас