У једној студији наводи се да хронични стрес заиста може допринети појави седих власи тако што узрокује оштец́ење ДНК и смањује снабдевање ц́елија које производе пигмент у фоликулима косе. Стрес може да буде и разлог опадања косе.
Друга врста стреса, позната као оксидативни стрес, такође може играти улогу у настанку седих власи.
– Оксидативни стрес (када слободни радикали који оштец́ују ц́елије инхибирају одбрамбене способности тела) може да утиче на ц́елије које производе пигмент – каже др Паради Мирмирани, дерматолог из Тхе Перманенте Медицал Гроуп у Ваљеху, Калифорнија.
Седа коса је природан део старења, јер фоликули косе с годинама производе мање боје. Наши гени такође имају утицаја за настанак седе косе, додаје др Мирмирани. Питајте своје родитеље колико су имали година када су видели прве седе и можда ц́е и са вама то бити случај. Једна студија идентификовала је ген одговоран за седу косу.
Ломљива коса може бити знак Кушинговог синдрома
Ломљива коса је један од симптома Кушинговог синдрома, ретког стања које узрокује превише кортизола, примарног хормона стреса у телу. Али постоје многи други очигледнији симптоми Кушинговог синдрома, укључујуц́и висок крвни притисак, умор и бол у леђима, каже др Мирмирани.
Лечење Кушинговог синдрома може укључивати промену дозе лекова који би могли да изазову ово стање, као што су глукокортикоиди, односно стероиди који се користе за лечење упале изазване разним болестима. Другим особама можда ће бити потребна операција, хемотерапија (ако је малигни тумор узрок Кушингове болести) или терапија зрачењем да би се кориговала прекомерна производња кортизола надбубрежне жлезде.
Истањена и проређена коса може да указује на болест штитне жлезде
Особе са хипотиреозом, стањем које се јавља када штитна жлезда не производи довољно хормона штитне жлезде, могу приметити појачано опадање косе и промену изгледа косе, каже др Мирмирани.
Хипотиреоза може изазвати проређивање косе и друге симптоме, као што су умор, нетолеранција на хладноц́у, бол у зглобовима, бол у мишиц́има, натечено лице и дебљање. Тест хормона који стимулише штитасту жлезду (ТСХ) може да дијагностикује ово стање, а лечење укључује узимање лекова за штитну жлезду.
Коментари (0)