Прелепо слано море има доста становника на које можемо да налетимо, поготово у плићаку. Посебан опрез и бојазан имају родитељи који на летовање оду са децом.
Један од становника су и морски јежеви који могу за трен да вам покваре одмор када нагазите на њих. Обично се налазе на стенама и камењем при обали. Округлог су облика, а цело тело им је прекривено бодљама. Проблем настаје када на њих нагазимо и убод није нимало пријатан – болан је, кожа се зацрвени и може да настане оток. Најчешће се људи убоду на стопала, али нису изузети ни ноге и дланови.
Уколико нисте принуђени не треба да сами вадите бодље, јер могу пући и у нози могу остати мали делови који се јако тешко ваде. Иглице у 90% случајева саме изађу из коже након 2-3 дана, али боље је извадити их што пре како не би дошло до упалне реакције страног тела.
Специјалиста дерматологије др Весна Ламер саветује да се прво потражи помоћ доктора уколико постоји у близини и који ће вам стручно извадити бодље. Уколико доктор није близу мораћете их ипак извући сами. Из искуства ове докторке, иглице је најлакше вадити из ноге 2-3 дана након повреде. Међутим људи их најчешће ваде одмах јер им је ходање болно. Док се иглице не изваде, помажу аналгетици и хладне облоге.
Ако не помаже, у лавор помешајте воду и топло сирће, а затим потопите ноге. Сирће ће омекшати кожу, отворити поре и учинити да ситне бодље изађу из коже.
Како сами да извадите бодље морског јежа:
При вађењу бодљи обавезно требате имати средства за прву помоћ: стерилну пинцету, стерилну иглу, антибиотску маст и алкохол, а можете и да исперете повређену ногу сланом водом (не морском) или сирћетом. Јежеве иглице грађене су од калцијум карбоната, а сирћетна киселина их разграђује. Покушајте да иглом истерате бодљу напоље, а затим је пинцетом лагано извадите.
Коментари (0)