Парадокс: ЕУ троши више на руске енергенте него за помоћ Украјини

Европа купила за 22 милијарде евра фосилних горива од Русије 2024. године а дала 19 милијарди евра за подршку Кијеву

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију
Фото: Пиxабаy/Енриqуе

Упркос напорима да се умањи зависност од руских енергената којима се, како наводи Гардијан, финансира ратна машина Владимира Путина, Европска унија купила је руске нафте и гаса у вредности од 21,9 милијарди евра током 2024. године, наводи се у проценама Центра за истраживање енергије и чистог ваздуха,

Износ који је плаћен Русима већи је од помоћи коју је ЕУ доделила Украјини која је у 2024. години износила 18,7 милијарди евра.

„Куповина руских фосилних горива је, сасвим јасно, слична слању финансијске помоћи Кремљу и што омогућава наставак инвазије. Та пракса мора одмах да престане да би се обезбедила не само будућност Украјине, већ и енергетска безбедност Европе, каже Ваибав Рагунандан, аналитичар овог института и коаутор извештаја.

Извор: Политика.рс

Коментари (0)

Оставите коментар

    Тренутно нема коментара. Будите први који ће коментарисати!

Издвојено за вас