Исландска економија надмашује већину европских земаља након увођења краће радне седмице у целој земљи без смањења плата, показало је истраживање објављено у петак.
Између 2020. и 2022. године, 51 одсто радника у земљи прихватило је понуду краћег радног времена, укључујући четвородневну недељу, утврдила су два труста мозгова, рекавши да ће та бројка вероватно бити још већа, преноси ЦНН.
Исланд је прошле године забележио бржи економски раст од већине европских земаља, а његова стопа незапослености једна је од најнижих у Европи, истичу Институт за аутономију у Уједињеном Краљевству и Исландско удружење за одрживост и демократију (Алда).
“Ова студија показује праву успешну причу: краће радно време постало је широко распрострањено на Исланду… а економија је снажна у низу показатеља”, рекао је Гудмундур Д. Харалдсон, истраживач у Алди-ју.
У два велика испитивања између 2015. и 2019. године, запослени у јавном сектору на Исланду радили су 35-36 сати седмично, без смањења плате. Многи учесници су раније радили 40 сати седмично, преноси Блиц, позивајући се на ЦНН.
Испитивања су укључивала 2.500 људи — више од 1 одсто радне популације Исланда у то време — и била су усмерена на одржавање или повећање продуктивности уз побољшање равнотеже између посла и приватног живота. Истраживачи су открили да је продуктивност остала иста или побољшана на већини радних места, док се добробит радника “драматично” повећала у низу параметара, од перципираног стреса и изгарања до здравља и равнотеже између посла и живота.
Економска виталност
Године 2023. исландска економија је порасла 5 одсто, што је стопа раста која је друга иза Малте међу богатим европским економијама, према најновијем светском економском прегледу Међународног монетарног фонда, објављеном раније ове седмице. То је много више од просечне стопе раста земље од скоро 2 одсто у деценији између 2006. и 2015. године.
Међутим, ММФ предвиђа знатно спорији раст Исланда у овој и наредној години.
“Очекује се да ће раст опасти… 2024. због даљег ублажавања домаће потражње и успоравања раста туристичке потрошње”, наводи се у процјенама о економији која зависи од туризма у јулу.
Ниска стопа незапослености на Исланду је “снажан показатељ виталности економије”, такође наводе Институт за аутономију и Алда.
Према Светској економској прогнози ММФ-а, та стопа је прошле године износила 3,4 одсто, нешто више од половине просека за напредне европске економије. Та институција очекује да ће у овој и наредној години благо порасти на 3,8 одсто.
Било је бројних експеримената са четвородневном недељом широм света. Ово укључује успешно испитивање 2022. у 33 компаније, од којих је већина смештена у Сједињеним Државама и Ирској.
Коментари (0)