Srpska Čarli Blekvud: Lidija sa Vazduhoplovne akademije je inženjerka godine

Inicijativu je pokrenula Privredna komora Srbije sa nemačkom kompanijom "Simens"

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: RTS printscreen

Sve je više žena u inženjerstvu u Srbiji i to najbolje pokazuje i ovogodišnji konkurs za izbor inženjerke godine, na koji je bilo prijavljeno 80 kandidatkinja. Cilj inicijative “Inženjerka godine”, koju je pokrenula Privredna komora Srbije sa nemačkom kompanijom “Simens”, jeste da motiviše mlade žene u Srbiji, posebno učenice srednjih škola, za studije i kasniju karijeru u inženjerskoj struci.

Dobitnica ovogodišnjeg priznanja Lidija Tomić kaže da je to nagrada za njen dosadašnji rad i trud, ali i dobra poruka generacijama mladih žena.

Dr Lidija Tomić, asistentkinja na Visokoj školi strukovnih studija Vazduhoplovne akademije, sa jedne strane priznanje “Inženjerka godine” vidi kao nagradu za njen dosadašnji trud i rad, a sa druge strane nagrada joj znači i kao motiv za buduće uspehe.

“Šaljemo divnu poruku mladim generacijama i kroz naše primere zapravo njih inspirišemo da se pridruže i odluče za inženjerstvo”, kaže Tomićeva za RTS.

Sa 28 godina, Lidija ima pet godina radnog iskustva, a biografijom podseća na lik Čarli Blekvud iz čuvenog filma “Top gan”, koju je igrala Keli Makgilis, jer radi i kao inženjer i predavač.

“Primer sam inženjerke koja je svoju karijeru započela u industriji, odnosno radom u nacionalnoj avio-kompaniji na inženjerskim pozicijama i nakon nekoliko uspešnih godina poželela sam da se dalje usavršavam i da dam lični doprinos industriji”, rekla je Lidija Tomić.

Foto: RTS printscreen

Kroz istraživački rad i doktorske studije dobila je priliku da predaje onima s kojima je najviše sarađivala u industriji, odnosno pilotima i kontrolorima letenja.

“Veza teorije i prakse mi dosta znači u sadašnjem radu, pre svega zato što imam priliku da svojim studentima približim i spremim ih za realno radno okruženje i zaista uživam kada na našim predavanjima analiziramo situacije iz realnog okruženja, kroz koje sam i ja sama prošla”, istakla je najbolja inženjerka Srbije.

Kako dronovi utiču na bezbednost civilnog saobraćaja

“Moj doktorat zapravo predstavlja alat, odnosno strategiju na koji način proceniti rizike koje dronovi mogu predstavljati po komercijalno civilno vazduhoplovstvo. Pored te strategije, definisala sam i dala predlog na koji način upravljati tim rizicima i koje su to mere koje su potrebne da budu implementirane kako ne bi došlo do ugrožavanja bezbednosti”, precizirala je Tomićeva.

Vazduhoplovna akademija je u sistemu dualnog obrazovanja, a princip edukacije je sa u skladu sa standardima u Evropi.

Sa Saobraćajnog fakulteta šalje se lepa slika rodne ravnopravnosti, budući da je odnos studentkinja i studenata 50-50 odsto.

“Zaista imam veliki broj svojih koleginica, inženjerki vazduhoplovnog saobraćaja, koje su kako kod nas, tako i u svetu u vodećim firmama iz oblasti vazduhoplovnog saobraćaja”, istakla je Lidija.

U svetu je situacija malo drugačija. Juče, na Međunarodnih dan žena u inženjerstvu, saopšteno je da žene čine tek 15 odsto zaposlenih, ali Lidiju Tomić raduje što je taj broj iz godine u godinu sve veći i da ona na međunarodnim konferencijama širom sveta primećuje sve veći broj žena.



Izvor: RTS

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar