Ове наводе је потврдио за Интернет портал РТС-а Игор Јурић, оснивач Фондације “Тијана Јурић” и директор Центра за несталу и злостављану децу.
Игор Јурић рекао је за Интернет портал РТС-а да је Братислав Гашић потписао документ којим је наложио тиму да до 1. новембра обаве све припреме за имплементацију “Амбер алерта” у Србији, али се не искључује могућност да увођење система почне и раније
Министар унутрашњих послова Братислав Гашић изјавио је крајем јанура да је потребно да се што пре уведе систем “Амбер Алерт”, систем обавештавања нестанка детета.
У Србији годинама уназад постоји инцијатива да се уведе “Амбер Алерт”, који би требало да омогући хитну и интензивну потрагу у случају нестанка детета. У Европи десетине земаља имају тај систем.
Како фунционише “Амбер Алерт”
“Амбер Алерт” представља модел ширења и објављивања информација јавности у специфичним случајевима нестале деце. Одлуку о томе доноси тужилаштво, као и то да ли треба да се објави фотографија несталог детета. Полиција појачава патроле на путевима и контролу на наплатним рампама и граничним прелазима.
Објаве путем медија, Интернета, СМС порука, екрана на банкоматима, ауто-путевима, могу да допру до грађана који ће запамтити лице детета и потенцијално га уочити или имати валидне информације које полицији могу да помогну у потрази. Кључно је позивати грађане да све потенцијално корисне информације пријаве полицији.
Више од милион људи у Србији подржало је путем друштвених мрежа кампању за увођење система “Амбер алерт” у земљи, изјавио је почетком године Игор Јурић.
Систем “Амбер Алерт” је настао 1996. године у Сједињеним Америчким Државама. Назив је добио по Амбер Хагерман, деветогодишњој девојчици из Тексаса, која је отета и убијена.
Коментари (0)