Др Јанковић предвиђа ПАКЛЕНУ зиму: Неће бити затварања на МЕСЕЦ ДАНА, ово ће трајати дуже

Имунолог објаснио зашто Кризни штаб неће уводити најстроже мере

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију
Фото: Yоутубе /принтсцреен

Члан Кризног штаба имунолог др Срђа Јанковић гостовао је у Јутарњем програму Пинк телевизије.

Др Срђа Јанковић о ЈЕДИНОЈ ствари за коју се сада боримо: Забрињава све већи број људи на респираторима

Након црног рекорда постављеног у суботу, његов колега из Кризног штаба Предраг Кон је изјавио да ће следеће и “у делу недеље након ње” бити више од 2.000 новозаражених дневно, и да ће дневно корона односити “двоцифрен број живота” у Србији. И Јанковић је у недељу изјавио да ће бити разматране нове мере, а сада је објаснио због чега то неће бити “затварање на месец дана”.

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију – Објектив.рс

Очигледно не, јер постоје животне потребе које морају дугорочно да се задовоље. Живот мора да се настави. Превентивне мере морају да се спроводе, не можемо као пролетос да се закључамо на месец дана, јер ово неће трајати месец дана, трајаће дуже,” рекао је он.

Корона бројке и даље алармантне: Заражено скоро 1.500, преминуло 6 особа

“Тешко је зауставити епидемију без рестриктивнијих мера, то је истина, али када бисмо сви носили маске када год смо у контакту с људима, као ја сада. Када бисмо сви држали дистанцу, да останемо на два метра и да избегнемо сва окупљања која нису есенцијална, успели бисмо више. Ниво свести и организације који је потребан за тако нешто је недостижан и системима много ефикаснијим него што је наш. Ми и даље имамо шансу да ограничимо овај пораст, он никада неће бити прихватљив јер губимо људске животе, али још увек није драстично,” рекао је он.

Када кажемо експоненцијални раст, мислимо на убрзани раст, све је више оних који могу да заразе превише људи. Викендом, наравно, увек је мање узорковање, праву слику видимо уторком. Ако не желимо да нам се болнице препуне, морамо ограничити овај тренд раста,” рекао је он.

Србија уводи ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС због короне? Јавио се члан Кризног штаба и одговорио на питање које мучи све

“Ми морамо да успоримо ширење, ако не желимо пораст новооболелих, и то теже оболелих. Сада, нажалост, имамо пораст броја преминулих и броја пацијената на респираторима, јер тај тренд увек мало касни за бројем заражених. Ове бројке су последице броја новозаражених од пре неког времена,” објаснио је он.

“Кључни контакти се и даље прате, кластери такозвани, тамо где се заразе на истом догађају или од исте особе. Једно је гледати колико у просеку заражена особа зарази других, то је чувени Р број, а друго је потенцијал. Суперпреношење подразумева масовни контакт, и оно није равномерно, ни географски ни у погледу тога колико једна особа може да зарази. Постоје ситуације које појединачно доприносе буктању епидемије,” рекао је он.

“Конов коефицијент” говори нам да се вирус све више шири.

“Тестирање обављамо по истим индикаторима све време, и тај број нам даје увид да је ово разбуктавање,” објаснио је др Јанковић.

Лажно негативни тестови, чекање да се развију симптоми… Имунолог каже да то зависи од тога када је узорак узет.

“Највећи део резултата који не покажу праву слику настају зато што тестови не дају позитиван резултат све време, већ у одређеном временском раздобљу када су се развила антитела. Код ковида, та разлика се мало губи међу антителима, она се појављују заједно што није баш типично за респираторне вирусе. Потребно је пар дана да се развију, ако се тестира пре тога, тест ће бити негативан. ПЦР тест захтева да се вирус умножио, ако смо се заразили данас, мора да прође неколико дана за ПЦР тест да би га детектовао,” рекао је он.

“Неко може да има ковид, и да има врло мало симптома, дијагноза се у суштини поставља комбиновано,” рекао је он.

Извор: Мондо

Коментари (0)

Оставите коментар

    Тренутно нема коментара. Будите први који ће коментарисати!

Издвојено за вас