Od malih nogu nas uče da je ključno spavati 8 sati dnevno, da je poželjno što ranije otići u krevet, međutim, stručnjaci tvrde da je sve što smo mislili da znamo o spavanju… pogrešno.
Nik Litlhejls je najpoznatiji svetski stručnjak za san i ovom problematikom se bavi 30 godina. On se specijalizovao za pomoć sportistima, od Dejvida Bekama do Kristijana Ronalda, koje je uspešno naučio kako da pravilno spavaju i dobiju što više preko potrebnog odmora.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Litlhejls kaže da je većina stvari koje nas uče od malih nogu, potpuna glupost.
Po njegovom mišljenju, ako želimo da se ispavamo i odmorimo tokom noći, moramo da uradimo 5 stvari:
Nisu važni sati nego ciklusi
Umesto da dužinu sna merimo satima, bolje je primenjivati princip ciklusa koji traju po 90 minuta. Litlhejls objašnjava da je period od 90 minuta dovoljan da svaka osoba u kliničkim uslovima prođe sve faze, od lakog do dubokog sna.

Cilj bi trebalo da bude 5 ciklusa, ali ako vam više odgovara, možete da smanjite na 4 ili povećate na 6. A pravu dužinu sna ćete znati po tome kada se probudite najodmorniji
Litlhejls napominje da bi idealno za prosečnu osobu bilo 35 ciklusa nedeljno.
Važna je i priprema za spavanje
Litlhels naglašava da je i priprema za spavanje podjednako važna.
“Ako planiram da idem u krevet u 23 časa, pripremu počinjem u 21:30. Ako sam gladan, nešto lagano pregrizem, idem u toalet da me ne bi “poteralo” tokom spavanja, gasim sve uređaje u kući i pokušavam da povežem misli kako se ne bih opterećivao njima kada odem na spavanje”, tvrdi Litlhejls.

Ne idite na spavanje što ranije
Logično, ne možete svake noći da idete na spavanje u isto vreme, isprečiće se porodične ili poslovne obaveze. A velika greška je insistiranje da se po svaku cenu što pre ide u krevet, čak iako vam je stomak pun ili ste pod strasom zbog posla. Umesto toga, Litlhejls savetuje da pomerite vreme odlaska u krevet i prvo odradite 90 minuta rutine pripreme za san.
“Bolje ćete se osećati posle 4 dobra ciklusa spavanja, umesto posle 5 loših”, konstatuje Litlhejls.
Samo jedna poza je dobra
Litlhejls navodi da je jedino spavanje na boku, ili u fetus položaju, prihvatljivo, a on predlaže i da obavezno spavate na svojoj “slabijoj” strani – odnosno, dešnjaci bi trebalo da spavaju na levom boku, i obrnuto.

Jastuk i dušek
“Ne kupujte skupe dušeke i ne verujte u sve što vam prodavci pričaju. Istraživanja su pokazala da su razlike između najskupljih, i onih jeftinijih dušeka, neznatne. Uostalom, najbolje je da u radnji legnete na dušek i sami ga proverite. Postavite se u fetus položaj i ako su vam glava, vrat i kičma u jednoj ravni, to je pravi dušek za vas. Ako vam kukovi upadaju u dušek, on je suviše mekan, a ako vam glava stalno klizi ka dole, onda je dušek previše tvrd”, priča Litlhejls.
On predlaže da uopšte ne koristite jastuk, a ako već morate, koristite jedan tanak jastuk.
Komentari (0)