Jedan od najmanje omiljenih kućnih poslova, a koji naravno moramo redovno da obavljamo, definitivno je čišćenje i pranje toaleta.
Znate možda za onu izreku da “wc šolja kao i sto sa kog jedemo mora besprekorno biti čista i dezifikovana”? Ako vam se učini da je ovo preterano, verujte da nije, jer toalet dolazi direktno u dodir sa našim najintimnijim i najosetljivijim delovima kože i sluzokože, i jednako je važno da bude perfektno čist, bez bakterija, patogena i prljavštine – baš kao i sto sa kog unosimo hranu u sebe.
Za čišćenje wc šolje mnogi misle da treba da koriste što jača i agresivnija sredstva – kako bi uništila sve mikrobe. Ipak, mnoga od tih sredstava “štipaju” oči, imaju oštar i prejak miris koji nas “guši” od isparenja – dakle veoma su opasna za zdravlje.
Zato je potrebno pronaći rešenja koja će biti manje toksična, a podjednako učinkovita za čišćenje i dezinfekciju.
Kako tvrde profesionalni čistači, postoji način za savršeno čist i dezinfikovan toalet, a da se ne upotrebljava “teška” hemija.
Evo kako se to postiže:
Uveče, pre odlaska na spavanje, pusite vodu u toaletu a zatim, na tako vlažne zidove šolje pospite praškasti deteržent za pranje veša. Poželjno je da zidovi budu navlaženi, kako bi se prašak za veš “zalepio” za površinu. Kad ste lepo i obilno sve posuli praškom, spustite dasku i poklopac na toaletu i idite na spavanje. Sutradan ujutro, pre upotrebe toaleta, uzmite četku za ribanje i lepo onaj prašak od sinoć četkom izribajte, ne preskačići ni jedan deo šolje.
Kad temeljno oribate, dasku i poklopac prebrišite medicinskim alkoholom od 70% jačine. Natopite komad vate i alkoholom prođite svaki deo sa unutrašnje i spoljašnje strane daske i poklopca.
Tada pustite vodu da sapere prašak iz unutrašnjeg dela šolje i ostavite da ispari alkohol sa daske i poklopca. Rezultat će biti savršeno čista, blistava šolja sa dezinfikovanom daskom i poklopcem.
Bitna napomena je da će prašak za pranje veša osim prljavština očistiti i kamenac koji ume da se nakupi unutar wc šolje.
Komentari (0)